Zaćma nie jest wadą wzroku, a chorobą oczu, która powoduje stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, problemy z oceną odległości i poruszaniem się. Chorzy widzą gorzej w jasnym oświetleniu, gdy źrenica ulega zwężeniu, a do siatkówki docierają jedynie promienie świetlne, które przebiegają przez centrum soczewki. Z tego względu wielu Pacjentów po usłyszeniu diagnozy decyduje się na pozbycie zaćmy za pomocą technik chirurgii refrakcyjnej. Jednak w niektórych przypadkach po zabiegu usunięcia zaćmy nadal trzeba nosić okulary korekcyjne. Sprawdź, jak i kiedy dobrać okulary po operacji zaćmy!
Zaćma to jedna z najpopularniejszych chorób oczu (szczególnie u osób w podeszłym wieku), która polega na zmętnieniu soczewki znajdującej się wewnątrz oka, tuż za tęczówką. U zdrowych osób soczewka jest przezroczysta, jednak rozwój katarakty sprawia, że staje się ona mętna lub traci przejrzystość, co przekłada się na obniżoną zdolność oka do ostrego widzenia.
Katarakta może tworzyć się na skutek naturalnego procesu starzenia organizmu lub z wielu innych przyczyn jak np.: urazy mechaniczne oka, stany zapalne błony naczyniowej, stosowanie niektórych leków czy cukrzyca. W grupie ryzyka są też Pacjenci z obciążeniami rodzinnymi, spożywający znaczne ilości alkoholu, nałogowi palacze.
Zanim wyjaśnimy jak i kiedy dobrać okulary po operacji zaćmy, warto omówić, jak wygląda okres rekonwalescencji narządu wzroku. W zależności od indywidualnego przypadku może to być od 4 do 6 tygodni. Okres rekonwalescencji jest uzależniony od kilku czynników takich jak m.in.:
Po zabiegu należy stosować zalecone przez specjalistę krople lecznicze, które zmniejszają ryzyko infekcji i łagodzą stany zapalne. W razie wystąpienia niepokojących objawów, jak np. ropna wydzielina, od razu zgłoś się do specjalisty.
Czego nie robić po operacji zaćmy? Bezpośrednio po zabiegu oko może być bardzo wrażliwe, dlatego przez co najmniej 2 tygodnie nie nakładaj makijażu. W czasie trwania rekonwalescencji po zabiegu unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, schylania się oraz dźwigania. Staraj się nie forsować organizmu i prowadź spokojny tryb życia. By przyspieszyć regenerację operowanego oka, staraj się nie przebywać w zadymionych, zakurzonych i zapylonych miejscach.
O czym jeszcze pamiętać? Unikaj silnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jak podkreślają lekarze okuliści, przez minimum rok po zabiegu, wychodząc z domu, należy zawsze zakładać okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem (w pogodne jak i pochmurne dni). Dla Pacjentów po operacji zaćmy wskazany jest filtr żółty lub brązowy, który blokuje światło niebieskie i chroni oczu przed promieniowaniem UV.
Nie narażaj operowanego oka na bezpośredni kontakt z wodą. Przez co najmniej tydzień od operacji zaćmy powinieneś unikać moczenia oka. Niewskazane są też długie kąpiele, korzystanie z basenu i innych kąpielisk oraz sauny.
Jako że po operacji zaćmy mogą wystąpić czasowe zaburzenia rejestracji obrazu, nadwrażliwość na światło i inne objawy, nie powinieneś prowadzić samochodu po poddaniu się procedurze. Zalecamy, aby na około 2 tygodnie wstrzymać się od kierowania pojazdami, a do kliniki przyjechać z osobą towarzyszącą, która bezpiecznie odwiezie nas do domu po operacji.
Zastanawiasz się, kiedy dobrać okulary po operacji zaćmy? Wiedz, że po zabiegu zaćmy oko zmienia swoje właściwości refrakcyjne. Co to dokładnie oznacza? Po poddaniu się operacji usunięcia katarakty nie masz w oku takiej samej wady wzroku jak przed rozwojem zaćmy. Wada refrakcji jest inna lub jej nie nie ma. W takiej sytuacji potrzebne mogą Ci być okulary korekcyjne (szczególnie jeśli podczas operacji wszczepiono Ci soczewkę jednoogniskową), które możesz dobrać po około 6 tygodniach po zabiegu.
W przypadku Pacjentów, u których lekarz chirurg wszczepił soczewkę wieloogniskową, sprawa jest znacznie prostsza, gdyż zapewnia ona dodatkowe punkty ostrości. Ta nowoczesna soczewka stosowana powszechnie w refrakcyjnej chirurgii zaćmy umożliwia skorygowanie odległości dalekiej, pośredniej oraz bliskiej, co oznacza, że korekcja okularowa nie jest już potrzebna. To rozwiązanie najczęściej wybierane przez osoby, które prowadzą bardzo aktywny tryb życie i jednocześnie są dotknięte już starczowzrocznością, korzystają z okularów do czytania.
Jeśli po operacji zaćmy nadal musisz nosić okulary korekcyjne (jak już wspomnieliśmy, dotyczy to Pacjentów, u których wszczepiono soczewkę jednoogniskową, która pozwala wyłącznie na częściową korektę wzroku), rozsądnie jest wybrać szkła fotochromowe, które samoistnie ciemnieją pod wpływem promieniowania UV, ochraniając wzrok przed promieniowaniem UV (UVA i UVB) oraz światłem niebieskim. Ważne, aby okulary fotochromowe miały wysoką jakość optyczną i były odporne na zarysowania. Doborem okularów może zająć się doświadczony optometrysta lub okulista.
Podsumowując, dobór okularów po operacji zaćmy może nastąpić po około 6 tygodniach od zabiegu, gdy ostrość widzenia jest już ustabilizowana a rany zagojone.
Zastanawiasz się, jakie są niepokojące objawy po operacji zaćmy? Mimo iż operacja usunięcia zaćmy jest bezpieczną i szybką metodą usuwania zmętnienia soczewki, podczas której Pacjent zachowuje przytomność, niekiedy dochodzi do niegroźnych komplikacji takich jak wylew w oku, obrzęk plamki żółtej lub astygmatyzm (jest to powikłanie po zaćmie, które objawia się mglistym obrazem, efektem halo i zaburzeniami w postrzeganiu linii i konturów). Jeżeli jesteś zainteresowany operacyjnym usunięciem katarakty, więcej przydatnych informacji na temat przebiegu procedury (fakoemulsyfikacja z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej) udzielą Ci wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z naszej kliniki.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż zaćma jest chorobą oczu o postępującym charakterze. Co to dokładnie oznacza? Nieleczona katarakta z biegiem lat rozwija się coraz bardziej, jej objawy się pogłębiają, Pacjenci widzą coraz gorzej, a ich jakość codziennego życia drastycznie się obniża. W najbardziej zaawansowanym stadium rozwoju zaćmy może wystąpić całkowita utrata wzroku. Dlatego, by uniknąć ślepoty, nie można lekceważyć pogorszenia ostrości widzenia, gdyż może ono zwiastować rozwijającą się kataraktę. Podejrzewasz u siebie zmętnienie soczewki oka? Nasi specjaliści chętnie przeprowadzą kompleksową diagnostykę i wdrożą leczenie do tego rodzaju zaćmy, dzięki któremu unikniesz utraty wzroku.
W większości przypadków osoby, które poddały się operacji usunięcia zaćmy, widzi znacznie lepiej już na drugi dzień po zabiegu. Pamiętaj jednak, że ostrość widzenia stabilizuje się stopniowo, warto więc uzbroić się w cierpliwość. Optymalną metodą leczenia zaćmy jest operacja techniką fakoemulsyfikacji. Więcej informacji na temat tej nowoczesnej procedury uzyskasz od pomocnych i kompetentnych ekspertów z naszej renomowanej kliniki. Wizytę możesz umówić za pomocą formularza.
Źródła:
Optegra