Opuchnięte oczy to zwykle coś więcej niż problem natury estetycznej – może sygnalizować np. zapalenie spojówek, alergię, nadczynność tarczycy, choroby układu krwionośnego i nie tylko. Wiele osób ma obrzęk wokół oczu po źle przespanej nocy lub przy stosowaniu diety bogatej w sól a ubogiej w potas. Ten problem dotyczy również i Ciebie? Sprawdź, jakie są inne przyczyny opuchlizny wokół oczu. Poznaj skuteczne sposoby na opuchnięte oczy i dowiedz się, jak dbać o delikatną skórę wokół nich. Dowiedz się, kiedy warto domowe sposoby na walkę z opuchlizną są niewystarczające i lepiej udać się do lekarza!
Opuchnięte oczy to dolegliwość o wieloczynnikowej etiologii. U wielu Pacjentów są oznaką ogólnej reakcji alergicznej na kontakt z sierścią zwierząt domowych, pyłkami traw, kurzem lub innym alergenem (np. pokarmem). Ekspozycja na kontakt z czynnikiem alergizującym może doprowadzić do alergicznego zapalenia spojówek, wówczas poza opuchlizną występuje też:
Warto nadmienić, iż zapalenie spojówek równie dobrze może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe.
Inną, dość częstą przyczyną opuchniętych oczu jest gradówka (łac. chalazion). To przewlekły stan zapalnych gruczołów łojowych (Meiboma), który zwykle rozwija się na skutek zakażenia bakteryjnego, przyjmując postać niewielkiego zgrubienia na powiece. Warto w tym miejscu wspomnieć też o jęczmieniu na oku, czyli grudkowaty ropień na powiece. U Pacjenta początkowo pojawia się ogólny obrzęk i zaczerwienienie całej powieki, a z czasem opuchlizna ogranicza się do znacznie mniejszego obszaru. Osoby z jęczmieniem na jednej powiece często skarżą się też ból i tkliwość.
Czego objawem są opuchnięte oczy? U niektórych chorych źródłem dolegliwości jest półpasiec oczny. Jego objawami są:
Przyczyną opuchniętych oczu bywa też przypadkowe ugryzienie lub użądlenie przez owada np. pszczołę, osę, komara, bąka bydlęcego. Poza obrzękiem zwykle pojawia się też zaczerwienienie i pieczenie (objawy te mijają samoistnie w krótkim czasie).
Okolice oczu i powieki mogą być też opuchnięte od strony zatok sitowych, szczególnie jeśli występuje też niedrożność lub bolesność uciskowa boków nosa i utrata powonienia. Zapalenie zatok może też powodować silny ból w okolicy czołowej, co znacznie upośledza codzienne funkcjonowanie. Piekące i spuchnięte oczy niekiedy są oznaką niewłaściwie korygowanej wady wzroku lub nieodpowiednią higieną soczewek kontaktowych.
Do innych potencjalnych przyczyn obrzęku oczu zaliczamy m.in.:
By pozbyć się opuchlizny oczu, konieczne jest odpowiednie rozpoznanie. Przykładowo przy zdiagnozowaniu alergii niezbędne mogą okazać się leki przeciwhistaminowe oraz unikanie kontaktu z alergenami. Stany zapalne o podłożu bakteryjnym leczymy antybiotykami. Przy gradówce lub jęczmieniu zwykle stosuje się maści z antybiotykami i steroidami. Przy półpaścu ocznym standardowo wdraża się leki przeciwwirusowe (np. acyklowir). Nowotwór oczodołu w większości przypadków wymaga radioterapii, cytostatyków.
Jeśli chcesz poznać naturalne sposoby na opuchliznę powiek i zadbać o zdrowie oczu, oto kilka domowych metod, które mogą być dla Ciebie pomocne:
Jeśli od dłuższego czasu masz opuchnięte oczy (opuchlizna jednostronna, dwustronna) lub doskwierają Ci inne, niepokojące objawy, pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Nic nie zastąpi profesjonalnej diagnozy i leczenia!
Jeśli Twoje oczy są opuchnięte, podrażnione, masz zaburzenia widzenia i szukasz pomocy okulistycznej, zachęcamy Cię serdecznie do wizyty w naszej klinice Optegra.
Opuchnięte oczy mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. reakcją na kontakt z alergenem. Objaw ten może mieć również związek z niewłaściwą dietą, zaburzeniami hormonalnymi, jęczmieniem, obecnością ciała obcego w oku. Jeśli obserwujesz szereg innych objawów okulistycznych i chcesz poddać się kompleksowej diagnostyce, nie czekaj na ostatnią chwilę i już dziś umów się na wizytę w naszej klinice Optegra.
Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości, jeśli chcesz pozbyć się opuchlizny pod oczami, rekomendujemy konsultację lekarską, szczególnie jeśli podejrzewasz chorobę okulistyczną lub schorzenie o innym podłożu. W takim przypadku domowe sposoby na obrzęk powiek typu: kompres z kostek lodu, krem ze świetlikiem czy okłady z rumianku lub kwiatu lipy nie przyniosą Ci ulgi.
Wodniste worki pod oczami mogą być oznaką:
Jeśli poza workami pod oczami doświadczasz zaburzeń widzenia i podejrzewasz rozwój choroby oczu, zgłoś się po pomoc. Nasi doświadczeni specjaliści chętnie ustalą przyczynę dolegliwości i zaproponują Ci nowoczesne leczenie danego problemu okulistycznego.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175407,obrzek [25.08.2023 r.]
https://www.przegladokulistyczny.pl/alergiczne-zapalenia-powiek [25.08.2023 r.]
Optegra