Prezbiopia – co to? Objawy, przyczyny i leczenie presbiopii

Problemy z widzeniem z bliska, konieczność oddalania od siebie tekstu, aby go przeczytać, są często jednymi z pierwszych objawów prezbiopii. Czym jest starczowzroczność i czy można jej zapobiec? To fizjologiczny stan określany potocznie przez lekarzy okulistów mianem „za krótkiej ręki”. Poznaj przyczyny presbiopii. Dowiedz się, jakie metody korekcji wzroku pozwolą Ci odzyskać wyraźne widzenie i przywrócą komfort codziennego funkcjonowania.

Co to jest prezbiopia? Jakie są jej przyczyny? Utrata elastyczności soczewki

Prezbiopia (inaczej presbiopia) wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest stanem chorobowym a wadą wzroku podobnie jak nadwzroczność czy astygmatyzm. W jakim wieku pogarsza się wzrok? Tego typu zaburzenia widzenia zwykle są diagnozowane u Pacjentów po 40. roku życia i są jedną z konsekwencji naturalnego procesu starzenia się ludzkiego organizmu.

Wraz z upływem lat naturalna soczewka traci elastyczność i ma mniejszą zdolność akomodacji, co prowadzi do zaburzonego widzenia przedmiotów znajdujących w bliży (natomiast widzenie przedmiotów w dali nie zmienia się). Na skutek tego tak prozaiczne codzienne czynności jak czytanie etykiet produktów z drobnym drukiem, majsterkowanie czy szycie na maszynie stają się dla osoby dotkniętej tą wadą wzroku dość problematyczne. Dowiedz się, jak skorygować prezbiopię i kiedy zgłosić się do lekarza okulisty!

Sprawdź, jakie są objawy presbiopii. Nieprawidłowości w akomodacji oka

Jakie są objawy prezbiopii? Wielu Pacjentów skarży się, iż wraz z wiekiem pojawia się u nich:

  • rozmazany obraz,
  • problemy z dostosowaniem ostrości,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie oczu,
  • trudności z widzeniem w bliży,
  • konieczność stosowania mocniejszego oświetlenia.

Jednym z charakterystycznych objawów jest problem z czytaniem tekstu w małej odległości od oka, co świadczy o pogorszeniu zdolności akomodacyjnych soczewki. By poprawić ostrość widzenia, osoby z prezbiopią często mrużą oczy, co jest bardzo uciążliwe i męczące. Jeśli masz podobne objawy i chcesz odzyskać komfort widzenia w bliskich odległościach, umów się na wizytę z jednym ze specjalistów naszej kliniki Optegra. 

W ramach ciekawostki warto dodać, iż pierwsze symptomy pogorszenia wzroku spowodowanego presbiopią obserwują u siebie osoby z dalekowzrocznością. Osoby z krótkowzrocznością częstą myślą, że ich wada uległa zmniejszeniu, nie mają świadomości, że to pierwsze symptomy prezbiopii. Jesteś ciekawy, jak przebiega korygowanie starczowzroczności? W dalszej części artykułu znajdziesz na to odpowiedź.

Jak skorygować presbiopię? Okulary do czytania (progresywne), soczewki kontaktowe

Istnieje kilka metod korekcji prezbiopii. Okulista lub optometrysta może zalecić korekcję okularową uznawaną za najpopularniejszy sposób poprawy komfortu życia Pacjenta. Osoby, które nie chcą nosić okularów z soczewkami progresywnymi, równie dobrze na co dzień mogą stosować soczewki kontaktowe o odpowiednio dopasowanej krzywiźnie i średnicy. Jeśli podejrzewasz u siebie presbiopię, powinieneś skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółowe badanie wzroku i zaproponuje optymalną metodę leczenia. Jak jeszcze można korygować prezbiopię?

Prezbiopia – leczenie. Laserowa korekcja, wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej

Po zrobieniu niezbędnych badań i zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu lekarz przeprowadza laserową korekcję wzroku przeznaczoną do usuwania presbiopii. Zabieg Clearvu® (Presbyond®) zapewnia ostre widzenie w każdej odległości, dzięki czemu w ogóle nie musimy korzystać z okularów. Warto wspomnieć, iż poprawa widzenia jest zauważalna już po pierwszym dniu po zabiegu. Ryzyko powikłań po laserowej korekcji starczowzroczności jest niewielkie, co sprawia,  że jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych procedur medycznych na świecie. Jakie badania są wymagane przed poddaniem się tej procedurze zabiegowej? Jest to m.in. badanie:

  • wady refrakcji i ocena ostrości wzroku,
  • tolerancji monowizji i oka dominującego,
  • ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • długości gałki ocznej,
  • przedniego odcinka oka,
  • dna oka,
  • topografii i tomografii rogówki, 
  • gęstości komórek śródbłonka rogówki,
  • plamki żółtej i nerwu wzrokowego,
  • aberracji całego układu optycznego.

Jak jeszcze można rozwiązać problem prezbiopii? Lekarz może wykonać także wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej (soczewki multifokalnej), szczególnie jeśli Pacjent jednocześnie choruje na zaćmę. Zabieg trwa około 20 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (Pacjent jest cały czas przytomny). Bardzo ważne jest, aby osoba korzystająca z przedstawionych metod ściśle przestrzegała wszystkich zaleceń pozabiegowych.

FAQ 

W trosce o wygodę Pacjentów naszej kliniki Optegra staramy się dopasować terminy zabiegów do ich oczekiwań. Zwykle czas oczekiwania na laserowe usuwanie prezbiopii to 1-2 tygodnie. W zależności od dostępności wolnych terminów istnieje możliwość wykonania zabiegu nawet następnego dnia po pozytywnej kwalifikacji.

Tak, zabieg laserowej korekcji prezbiopii metodą Clearvu® jest uznawany za wysoce bezpieczny, stąd tak wielu Pacjentów chętnie poddaje się tej procedurze.

Cała procedura zabiegowa trwa do 20 minut. Po zabiegu Pacjent może wrócić do normalnej rutyny życia, pamiętając jednocześnie o przestrzeganiu zaleceń lekarskich. Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z naszymi doświadczonymi i wykwalifikowanymi specjalistami.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/181888,jestes-po-czterdziestce-sprawdz-swoj-wzrok [dostęp: 12.02.2024 r.]
więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...