Kliniki Okulistyczne Optegra
222 466 122
Umów się na wizytę

Co to jest zaćma?

Masz coraz większe trudności w widzeniu podczas czytania i oglądania telewizji, a prowadzenie samochodu stało się niemożliwe? To może być zaćma – czyli częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki oka.

Podstawowym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Chorzy zwykle opisują to zaburzenie jako wrażenie zamglenia widzenia. Dochodzi do stopniowego zacierania się widzianego obrazu.

Aktualnie nie istnieje żaden lek zapobiegający lub leczący zaćmę. W przypadku rozwinięcia choroby jedyną metodą przywrócenia prawidłowego widzenia jest zabieg chirurgicznego usunięcia zaćmy. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałych soczewek  i zastąpieniu ich indywidualnie dobieranymi  syntetycznymi soczewkami (implantami), zapewniającymi najwyższą  jakość widzenia.

Konsultacja u naszego eksperta,  pomoże Ci poznać metodę leczenia zaćmy stosowaną w naszej Klinice. Konsultant odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania oraz pomoże podjąć świadomą i optymalną decyzję, czy w Twoim przypadku operacja zaćmy jest właściwym rozwiązaniem.

Zaćma (łac. cataracta) to częściowe lub całkowite, nie dające objawów bólowych, zmętnienie soczewki oka. Podstawowym objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Chorzy zwykle opisują to zaburzenie jako wrażenie zamglenia widzenia. Dochodzi do stopniowego zacierania się widzianego obrazu. 

O oku

Za kolorową częścią oka ( tęczówką) znajduje się soczewka, która działa podobnie jak obiektyw aparatu i pozwala widzieć wszystko wyraźnie. Soczewka  jest zazwyczaj jasna, przejrzysta i zmienia kształt, by widzenie było wyraźne zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewki kierują promienie światła na tył gałki ocznej (siatkówki), tworząc obraz, który jest następnie wysyłany do mózgu. Zamglenie soczewki oznacza zaćmę. 

Zwykle zaćma rozwija się długi czas, prowadząc do stopniowego pogarszania się wzroku. Widzenie staje się niewyraźne, a rejestrowane obrazy dają wrażenie oglądania ich przez matowe lub rozbite szkło. W najlepszym przypadku zaćma  jest po prostu uciążliwa, a w najgorszym, nieleczona, prowadzi do ślepoty.

infografika-1.png

Mapa strony Polityka Prywatności Cookies
Powrót do góry