Kliniki Okulistyczne Optegra
222 466 122
Umów się na wizytę

Metody leczenia jaskry

Lekarz okulista dobiera metody terapii jaskry ze względu na rodzaj schorzenia i stopień jego zaawansowania. Czasem wystarczą krople do oczu, innym razem konieczny bywa zabieg laserowy czy też operacyjny. Każda metoda leczenia prowadzi przede wszystkim do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego (głównej przyczyny rozwoju jaskry). Nasi specjaliści przeprowadzają zabiegi bezboleśnie (w miejscowym znieczuleniu), troszcząc się o bezpieczeństwo i komfort pacjenta.

Jaskrę z otwartym kątem przesączania leczy się środkami ogólnoustrojowymi, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Leczenie jaskry z ostrym kątem na ogół opiera się na podawaniu leków hipotensyjnych, czyli kropli, które skutecznie ograniczają produkcję cieczy wodnistej albo ułatwiają jej odpływ z gałki ocznej. W ten sposób specjaliści Optegra potrafią obniżyć ciśnienie w oku nawet o 30 proc. Wyniki badań wykazują również, że krople hipotensyjne znacznie zmniejszają ryzyko nawrotu nadciśnienia ocznego (o 50 proc.). Ta metoda leczenia ma charakter przewlekły i stosuje się ją w obu gałkach jednocześnie.

W przypadku, gdy terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczny bywa zabieg operacyjny. 

Operacyjne metody leczenia jaskry

Głęboka sklerektomia

Sklerektomia jest chirurgiczną metodą leczenia jaskry, która ułatwia odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej, bez konieczności otwierania tzw. przedniej komory oka. Dzięki temu powikłania pooperacyjne są rzadkością, a zabieg jest bardzo bezpieczny.

Lekarz zaleca sklerektomię, gdy inne metody zawiodły i nie udało się obniżyć ciśnienia np. za pomocą kropli.

Wiskokanalostomia

To metoda operacyjna, która polega na podaniu do kanału Schlemma wiskoelastyku, czyli substancji służącej utrzymywaniu przedniej komory oka oraz warunków anatomicznych, jakie tworzy chirurg podczas zabiegu. Kanał Schlemma natomiast to miejsce odpływu cieczy wodnistej z oka, zwykle podczas operacji usuwa się jedną z jego ścian. W rezultacie otwiera się światło kanału i tworzy przejście do zbiornika śródtwardówkowego.

Metodę ordynuje lekarz prowadzący, na podstawie wyników badań kwalifikujących do zabiegu.

Metoda Ex-Press

To najnowocześniejsza metoda, wykorzystywana w chirurgii jaskry. Opiera się na wprowadzeniu niewielkiego (3 mm) implantu Ex- Press pod spojówkę. Dzięki temu płyn wewntątrzgałkowy ma ułatwiony odpływ, a ciśnienie gałki ocznej znacząco się obniża.

Metody laserowe

Irydotomia laserem YAG

Metoda laserowa, tzw. irydotomia, bywa ratunkiem dla pacjentów, u których występują przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego (np. z jaskrą przewlekłą wąskiego kąta). W czasie zabiegu specjalista tworzy w tęczówce otwór, który zapewni swobodne krążenie płynu w gałce ocznej. Ciecz wodnista będzie mogła przepływać z tylnej komory oka do przedniej. Dzięki temu u pacjenta jakość widzenia ulega znacznej poprawie.

Lekarz rozważa wykorzystanie zabiegu laserowego nie tylko w przypadku jaskry przewlekłej wąskiego kąta, lecz również w charakterze profilaktyki jaskry wąskiego kąta w drugim oku. Często terapię ordynuje się też chorym z wąskim kątem, u których wystąpił ostry atak choroby.

Mapa strony Polityka Prywatności Cookies
Powrót do góry