Kliniki Okulistyczne Optegra
222 466 122
Umów się na wizytę

Co to jest jaskra?

Jaskra jest schorzeniem, na które cierpi 67 mln ludzi na świecie, i aż u 6 mln doprowadziła do całkowitej ślepoty. Niebezpieczna choroba nieodwracalnie uszkadza nerw wzrokowy. Jej przyczyny nie są do końca zbadane, ale choroba ta prowadzi do zaniku włókien nerwu wzrokowego i ubytków w polu widzenia, co w konsekwencji może oznaczać całkowitą utratę wzroku. Powolny i podstępny rozwój choroby początkowo objawia się tylko zaburzeniami wzroku, czasem przyczynia się do niewyraźnego albo podwójnego widzenia. Dlatego tak istotny jest czas diagnozy – nie wolno dopuścić, by jej niszczycielskie działanie przyczyniło się do ociemnienia.

Czym jest jaskra?

Jaskra to grupa chorób oczu, które prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Zazwyczaj nerw niszczony jest w wyniku wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeśli nie zostanie zdiagnozowana na czas i nie podda się jej leczeniu, pogorszy wzrok, a nawet przyczyni się do ślepoty. Na ogół nie obejmuje jednocześnie obu oczu, natomiast jej objawy postępują i systematycznie się nasilają.

Jak na „cichego złodzieja” przystało, jaskra potrafi przez lata rozwijać się w ukryciu i nie dawać jakichkolwiek objawów. Rozpoznanie schorzenia we wczesnym stadium może uratować wzrok i zapobiec postępowi choroby.

Występują dwie, podstawowe kategorie jaskry. Najbardziej powszechna forma dotyka 80 proc. chorych – to tzw. jaskra z szerokim kątem przesączania. W jej przebiegu ciecz wodnista ma trudności z odpływem na zewnątrz gałki ocznej. Ciśnienie wewnątrzgałkowe podnosi się powoli, ale regularnie. Niejednokrotnie latami schorzenie nie daje o sobie znać – rozwija się bezboleśnie i bezobjawowo, aż zupełnie zniszczy nerw wzrokowy.

Druga, znacznie rzadziej spotykana kategoria, nazywana bywa jaskrą ostrego lub wąskiego kąta (określa się ją również mianem zamykającego się kąta przesączania). W przypadku wąskiego kąta – droga odpływu cieczy wodnistej zostaje nagle zablokowana (zazwyczaj przez tęczówkę, w rezultacie rozszerzenia źrenicy). Ciśnienie gałki ocznej wzrasta raptownie. U chorego mogą się wówczas pojawić dolegliwości bólowe głowy i oka, a widzenie bywa zaburzone – obrazy są rozmyte i zamglone.

Powody powstania schorzenia nie zostały jeszcze całkowicie poznane. Literatura fachowa precyzyjnie opisuje za to mechanizmy działania jaskry. Każda kategoria choroby przebiega nieco inaczej, choć zwykle prowadzi do uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego i ubytków w polu widzenia. Jej niszczycielski wpływ może skończyć się całkowitą utratą wzroku.

Mapa strony Polityka Prywatności Cookies
Powrót do góry