Kliniki Okulistyczne Optegra
222 466 122
Umów się na wizytę

Zwyrodnienie plamki

AMD (Age Related Macular Degeneration) to angielski termin medyczny, który określa schorzenie zwane zwyrodnieniem plamki żółtej. Choroba dotyka zwykle osoby po 50. roku życia z krajów wysokorozwiniętych i objawia się znacznym pogorszeniem ostrości widzenia.

Plamka żółta znajduje się w samym centrum siatkówki i odpowiada za tzw. widzenie centralne, czyli za jej sprawą człowiek widzi obrazy wyraźnie, w najdrobniejszych szczegółach. Plamka pozwala także dostrzegać kolory – dzięki niej świat jest różnorodny i barwny. Bierze udział w wielu czynnościach, m.in. w czytaniu, rozpoznawaniu twarzy czy oglądaniu telewizji. Ten element siatkówki nieustannie „pracuje”, dlatego potrzebuje sporej ilości energii, czyli tlenu. Tlen transportowany jest przez krew, a z biegiem lat krążenie traci swą naturalną wydolność. Plamka żółta otrzymuje więc coraz mniej energii i z tej przyczyny stopniowo zanika. Chorzy obserwują wówczas znaczne pogarszanie się wzroku, które prowadzi do znikomej zdolności widzenia. Schorzenie w zaawansowanych stanach może skutkować nawet całkowitą utratą widzenia centralnego. Wszystko to sprawia, że wykonywanie codziennych czynności urasta do rangi poważnego problemu, a u niektórych pacjentów staje się niemożliwe.

Zwyrodnienie plamki żółtej rozwija się powoli, ale systematycznie i zwykle nie daje objawów bólowych. Znane są przypadki, że postępuje wyjątkowo szybko i w krótkim czasie odbiera chorym zdolność widzenia. Większość pacjentów (ok. 90 proc.) zapada na suchą postać zwyrodnienia plamki żółtej, natomiast postać wysiękowa pojawia się znacznie rzadziej.

Sprawdź, jak przebiega leczenie zwyrodnienia plamki żółtej. Aby to zrobić, wybierz "Proces leczenia" z listy po prawej. 

Mapa strony Polityka Prywatności Cookies
Powrót do góry