Kliniki Okulistyczne Optegra
222 466 122
Umów się na wizytę

Co to jest zaćma

Zaćma jest częściowym lub całkowitym zmętnieniem soczewki oka, które nie łączy się z dolegliwościami bólowymi. Za kolorową częścią oka - tęczówką, znajduje się soczewka, która działaniem przypomina obiektyw aparatu fotograficznego – dzięki niej widziane obrazy są wyraźne i zachowują ostrość. Zdrowa soczewka jest jasna, przejrzysta oraz zmienia kształt – co pozwala prawidłowo widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka. Jej zadanie polega na kierowaniu promieni świetlnych na siatkówkę (tył gałki ocznej). W ten sposób tworzy się obraz, który zostaje wysyłany do mózgu.

Gdy soczewka ulega zamgleniu, jakość jej funkcjonowania znacznie się pogarsza. Objawy nasilają się stopniowo – a zaćma rozwija bardzo powoli. Chorzy widzą coraz mniej wyraźnie – odnoszą wrażenie, jakby świat oglądali przez matową, szklaną szybę. W początkowym stadium schorzenie jest tylko nieznacznie uciążliwe dla pacjenta, jednak nieleczone prowadzi do ślepoty.

 

Umów się na wizytę i sprawdź

Jakie są przyczyny zaćmy?

Przyczyna zaćmy leży w mętnieniu soczewki oka, która składa się przede wszystkim z wody i białka. To właśnie białko jest odpowiedzialne za zachowanie przejrzystości soczewki oraz prawidłowe przenikanie promieni świetlnych do wnętrza oka. Jednak upływ czasu ma niekorzystny wpływ na białka – które mogą zlepiać się i tworzyć obszary zamglenia na soczewce, czyli powodować zaćmę. Stopniowo zamglenia ulegają pogłębieniu i skutkują nieprawidłowym widzeniem.

Nie wolno zapominać, że ryzyko zachorowania na zaćmę wzrasta z upływem lat. Na schorzenie znacznie częściej zapadają kobiety.

Zagrożenie wystąpienia zaćmy jest wyższe u osób z cukrzycą, wcześniejszymi urazami oka oraz cierpiących na inne choroby oczu, a także u chorych przyjmujących przez długi czas leki steroidowe.

Operacje zaćmy

Sprawdź, jak przebiega laserowe usuwanie zaćmy. Aby to zrobić, wybierz "Proces leczenia" z listy po prawej.

 

Mapa strony Polityka Prywatności Cookies
Powrót do góry